- 200 gms
- 500 gms
- 1 Kg
- 1 Ton
- C
-
1 Kg=1000 g
Amount of Iron in mixture=20% of Sand
20/100*1000=200 g
Amount of Sand=1000-200=800g
Let the sand added “x”
Iron=10/100(1000+x)
200=1/10(1000+x)
2000=1000+x
2000-1000=x
1000=x
All Testing Services Solved Papers
9% of 64+32% of 90=?
- 34.56
- 40.56
- 55.52
- 25.26
- a
-
9% of 64 = 9/100*64=5.76
32% of 90=32/100*90=28.8
5.76+28.8=34.56
In an examination, 65% of the total examines passed. If the number of failures is 420, the total number of examines is_____
- 500
- 1500
- 1200
- 1800
- C
-
Let total examines is X
65% examines has passed
Failed examines=100-65=35%
Number of Failures= 420
35% of X = 420
35/100* X=420
X=420*100/35
X=1200
How is ½% expressed as a decimal fraction?
- 0.005
- 0.05
- 0.5
- None of these
- a
-
1/2 %
1/2*1/100
1/200
0.005
The ratio of A’s and B’s salary is 9:4. If A’s salary is increased by 15%, then his total salary becomes Rs.5175. What is the salary of B?
- Rs.4000
- Rs.3000
- Rs.2000
- Rs.1000
- C
-
Let the salaries of A & B= 9x & 4x
What is 15% of A Salary=?
15/100*9x=27/20x
Now, The salary of A
9x + 27/20 x=5175
(180x+27x) / 20=5175
207x/20=5175
207x=5175*20
207x=103500
x=103500/207
x=500
The salary of B is =4x
4x=4 (500)
B=2000
The mean proportion of 0.25 and 0.04 is _____
- 0.1
- 0.01
- 0.01
- None of these
- a
-
0.25 : x :: x : 0.04
x*x=0.25*0.04
x2=0.01
(Square Root of both sides)
X=0.1
What number has to be added to each term of 3:5 to make the ratio 5:6?
- 05
- 06
- 07
- 08
- c
The ratio of the age of the two students is 3:2. One is older than the other by 5 years. What is the age of the younger student?
- 10 Years
- 15 Years
- 02 Years
- None of these
- a
The smallest number of 5 digits beginning with 3 and ending with 5 is _____
- 31005
- 30005
- 31005
- None of these
- B
As _____ me, I will be happy ____ lend a hand.
- For, To
- About, With
- On, From
- None of these
- A
-
As _____ me, I will be happy ____ lend a hand.