- 9
- 8
- 7
- 6
- A
-
Number of Terms=9
Sum of Numbers=8+6+7+2+0+4+7+2+3=39
Mean=Sum of Numbers / Total Terms
Mean=39/9=4.33
Sum / Mean
39/4.33
9
Mathematics MCQs
All Mathematical MCQs from different papers are solved in this sections. All Math related MCQs have uploaded in this portion of ETEST Website. Visitors should visit ETEST Website regularly for Best Jobs Tests Preparation because ETEST Team updates ETEST Website on daily basis.
ایک ٹیلی ویژن کی قیمتِ خرید 15000 ہے۔20فیصد نفع کے ساتھ کتنے کا فروخت ہو گا؟
- 18000
- 17000
- 16000
- 15500
- a
-
Purchase=15000
20% of 15000
20/100*15000=3000
20% Profit=3000
Sale Price=Purchase + 20%Profit
Sale Price=15000+3000=18000
In a class of 80 students the ratio of boys to girls is 3:2. The number of girls in class is:
- 32
- 28
- 25
- 21
- a
-
The ratio of boys=3
The ratio of girls=2
Total students=80
Number of girls=(2/2+3)*80=160/5=32
In the first 10 overs of a cricket match, the run rate was only 3.2. The rate in the remaining 40 overs to reach the target of 282 runs should be:
- 6.5
- 6.75
- 6.25
- 7.0
- C
-
Run Rate in 10 Overs=3.2
Score in 10 Overs=3.2*10=32
Total Score=282
Score left=(282-32)/40=6.25
If 28 men can finish a work in 15 days, 21 men can finish the same work in _____
- 15 days
- 20 days
- 25 days
- 30 days
- B
-
Work done by 28 men in 15 days
Total work=28*15=420
Work done by 21 men in how many days?
Total work=420/21=20 days
A person sold a stove for Rs.470 and incurred a loss of 6%. The price would it be sold so as to earn a profit of 8%.
- Rs.500
- Rs.490
- Rs.525
- Rs.540
- d
A fruit seller purchases oranges at the rate of 3 for Rs.5 and sells them at 2 for Rs.4. His profit in the transaction is _____
- 10%
- 20%
- 30%
- 35%
- B
-
Cost Price of 3 Oranges= 5
Sale Price of 1 Orange=5/3
Cost Price of 2 Oranges=4
Sale Price of 1 Orange=4/2
Profit%=(SP-CP) / CP *100
If 3x=6x-15 then x + 8=?
- 10
- 13
- 16
- 19
- B
-
3x=6x-15
3x-6x=-15
3x=15
x=5
Now,
x+8=?
(5)+8=13
A trader bought a television for Rs.15000. The price should he sell to get profit of 20% is:
- 18000
- 17000
- 16000
- 15500
- a
-
Purchase= 15000
20% of 15000
20/100*15000=3000
20% Profit=3000
Sale Price=Purchase + 20%Profit
Sale Price=15000+3000=18000
If the sale price is 672 and the profit is 5%, then cost price should be:
- 629
- 630.5
- 636.9
- 638.4
- d
-
Cost Price= Sale Price – Profit
Cost Price= 672-5%
5% of 672
5/100*672=0.05*672=33.6
Cost Price= Sale Price – Profit
Cost Price=672-33.6=638.4