- 75 Years
- 76 Years
- 78 Years
- 82 Years
- a
-
Pakistan came into existence on 14 August 1947.
2022
All Solved Past Papers 2022 are included in this section of ETEST Academy’s Website. All Solved MCQs of 2022 of All Departments. All Posts and All Testing Services are also included in this section.
What is the least number to be added to 631 to make it perfect square?
- 25
- 30
- 35
- 45
- d
-
631+45=676
676=26
What is greatest possible length of scale that can be used to measure exactly the lengths?
- 20 Cm
- 30 Cm
- 40 Cm
- 50 Cm
- B
The average of 7 consecutive numbers is 20. The largest of these numbers is _____
- 21
- 22
- 23
- 24
- C
In a class of 52 students, the number of boys is two less than the number of girls. Average weight of the boys is 42 Kg, while the average weight of all students is 40 Kg. Approximately what is the average Wight of girls?
- 40 Kg
- 38 Kg
- 35 Kg
- 30 Kg
- B
-
All Students=52
Boys in two less than girls=25
Girls=27
Total Weight of boys=25*42=1050
Total Weight of all students=40*52=2080
Total Weight of girls=2080-1050=1030
Average Weight of Girls=1030/27=38.14 kg
If the arithmetic mean of 6 numbers is 45, what is the total sum of these numbers?
- 27
- 45
- 150
- 270
- d
-
Sum of Observations=x
No of Observations=06
Mean=Sum of Observations / No of Observations
Mean=x/6
45=x/6
45*6=x
270=x
The mean of 100 items was found to be 30. If at the time of calculation, two items were wrongly taken as 32 and 12 instead of 23 and 11. Then correct mean is _____
- 29.8
- 29.9
- 30.0
- 30.1
- B
In 1 Kg mixture of sand and iron, 20% is iron. How much sand should be added so that proportion of iron become 10%.
- 200 gms
- 500 gms
- 1 Kg
- 1 Ton
- C
-
1 Kg=1000 g
Amount of Iron in mixture=20% of Sand
20/100*1000=200 g
Amount of Sand=1000-200=800g
Let the sand added “x”
Iron=10/100(1000+x)
200=1/10(1000+x)
2000=1000+x
2000-1000=x
1000=x
9% of 64+32% of 90=?
- 34.56
- 40.56
- 55.52
- 25.26
- a
-
9% of 64 = 9/100*64=5.76
32% of 90=32/100*90=28.8
5.76+28.8=34.56
In an examination, 65% of the total examines passed. If the number of failures is 420, the total number of examines is_____
- 500
- 1500
- 1200
- 1800
- C
-
Let total examines is X
65% examines has passed
Failed examines=100-65=35%
Number of Failures= 420
35% of X = 420
35/100* X=420
X=420*100/35
X=1200