- 90
- 100
- 110
- 120
- a
-
Three dozens Apples = 36 Apples
Cost of 36 Apples = Rs. 324
Cost of 1 Apple = 324/36 = Rs. 9.00
Cost of 10 Apples = 10*9.00 = Rs. 90.00.
Therefore, answer is Rs. 90.00 for 10 Apples
Mathematics MCQs
All Mathematical MCQs from different papers are solved in this sections. All Math related MCQs have uploaded in this portion of ETEST Website. Visitors should visit ETEST Website regularly for Best Jobs Tests Preparation because ETEST Team updates ETEST Website on daily basis.
The square root of 729 is:
- 22
- 27
- 29
- 31
- b
-
23=529
59=3481
75=5625
13=169
Complete the number series 4,9,13,22,35………
- 67
- 57
- 83
- 75
- b
-
4+9=13
9+13=22
13+22=35
22+35=57
Solve: 25.25*4=?
- 88
- 95
- 101
- 106
- C
-
25.25*4
101
Solve: 8*12/3=?
- 24
- 32
- 36
- 38
- b
-
8*12/3
8*4
32
Complete the sequence: 6,24,….,384,1536
- 90
- 96
- 100
- 104
- b
-
6*4=24
24*4=96
96*4=384
384*4=1536
103 is equal to:
- 10
- 100
- 1000
- 10000
- c
-
103
10*10*10
1000
Solve: 96-12*3=?
- 45
- 60
- 80
- 120
- b
-
96-12*3
96-36
60
What is 50% of 200?
- 20
- 30
- 45
- 100
- d
-
50% of 200
50/100*200
100
Solve: 17-4*2=?
- 9
- 26
- 38
- 45
- a
-
17-4*2
17-8
9